Keskustalaisuus on vastuunkantoa, sivistystä ja luottamusta suomalaiseen yhteiskuntaan. Meille demokratia ei tarkoita ainoastaan vaaleja ja eduskunnan enemmistöjä, vaan myös riippumattomia instituutioita, vapaata tiedonvälitystä ja elinvoimaista kansalaisyhteiskuntaa. Näiden varaan rakentuu yhteiskunta, jossa valtaa voidaan käyttää vastuullisesti ja jossa myös vallanpitäjiä voidaan arvostella.
Siksi Keskustaopiskelijat eivät hyväksy hallitusyhteistyötä perussuomalaisten kanssa.
– Perussuomalaisten toiminnassa on nähty toistuvasti vastakkainasettelua riippumatonta mediaa, tutkijoita ja yhteiskunnallista keskustelua kohtaan. Kun toimittajien työtä vähätellään, tutkimusta kyseenalaistetaan poliittisin perustein tai kansalaisjärjestöjen toimintamahdollisuuksia halutaan kaventaa, kyse ei ole vain yksittäisistä poliittisista erimielisyyksistä. Kyse on siitä, millaisena demokratian ja vapaan yhteiskunnan merkitys ymmärretään, linjaa Keskustaopiskelijoiden puheenjohtaja Aapeli Rytkönen.
Vapaa lehdistö ei ole vallanpitäjien vastustaja, vaan vallan vastuullisen käytön edellytys. Tutkimus ei ole poliittisen päätöksenteon koriste, vaan keino ymmärtää maailmaa, arvioida päätösten seurauksia ja korjata virheitä. Kansalaisjärjestöt puolestaan antavat ihmisille mahdollisuuden osallistua, vaikuttaa ja kantaa vastuuta yhteisestä hyvästä myös vaalien välillä.
Näiden instituutioiden puolustaminen ei ole vasemmistolaista tai oikeistolaista politiikkaa. Se on demokraattisen oikeusvaltion puolustamista.
– Hallitusyhteistyö ei ole itseisarvo. Poliittinen yhteistyö edellyttää yhteisiä pelisääntöjä ja luottamusta siihen, että demokratian perusrakenteita kunnioitetaan myös silloin, kun ne ovat vallanpitäjälle epämukavia. Keskustalla on oltava rohkeutta asettaa rajat sille, millaiseen yhteistyöhön se suostuu, sanoo liittohallituksen jäsen Erich Menlös.
Emme väitä, etteikö perussuomalaisten kanssa voisi löytyä yksittäisissä asiakysymyksissä yhteistä näkemystä. Parlamentaarisessa demokratiassa asioita ratkaistaan yli puoluerajojen. Koemme kuitenkin, että keskustan ja perussuomalaisten käsitys koko yhteiskunnan suunnasta ja sen demokraattisista pelisäännöistä eivät ole yhteensovitettavissa hallituksessa!
Lisätiedot:
Aapeli Rytkönen
aapeli.rytkonen(a)kol.fi
+358 45 8413580
